Leczenie łuszczycy plackowatej o nasileniu łagodnym u osób dorosłych

Łuszczyca jest przewlekłą i nieuleczalną chorobą skóry, której średnią częstość szacuje się na 1–3% w populacji ogólnoświatowej, co przekłada się na mniej więcej 125 mln chorych na całym świecie. Przyjmuje się, iż w większości regionów geograficznych łuszczyca dotyka w równym stopniu kobiety i mężczyzn. Patogeneza łuszczycy jest bardzo złożona i w dalszym ciągu nie w pełni poznana. Najczęstszą postacią łuszczycy jest łuszczyca zwykła, konkretnie jej odmiana plackowata. W przypadku rozpoznania łuszczycy o nasileniu łagodnym pacjent może być leczony jedynie lekami miejscowymi. Jednakże w pewnych sytuacjach zasadne może być dołączenie fototerapii lub leków ogólnych.

Wstęp

Łuszczyca jest przewlekłą i nieuleczalną chorobą skóry, której średnią częstość szacuje się na 1–3% w populacji ogólnoświatowej, co przekłada się na mniej więcej 125 mln chorych na całym świecie. Przyjmuje się, iż w większości regionów geograficznych łuszczyca dotyka w równym stopniu kobiety i mężczyzn. Istnieją dwa szczyty zachorowań: pomiędzy 18. a 39. rokiem życia oraz pomiędzy 50. a 69. rokiem życia [1, 2].
Patogeneza łuszczycy jest bardzo złożona i w dalszym ciągu nie w pełni poznana. Z pewnością jest to dermatoza uwarunkowana genetycznie. Aktualnie istnieje ponad 60 zidentyfikowanych loci chromosomalnych, które warunkują podatność na łuszczycę. Są one związane m.in. z prezentacją antygenów, osią IL-17 i IL-23, sygnalizacją NF-κB i funkcją bariery naskórkowej [3]. W patogenezie łuszczycy rolę odgrywa także mechanizm autoimmunologiczny, jednakże mało poznane są autoantygeny, przeciwko którym są skierowane reakcje immunologiczne. Postuluje się, że są to: peptyd LL-37, antygeny lipidowe generowane przez fosfolipazę A2 grupa IVD (PLA2G4D) oraz keratyna 17 [4]. Ponadto istotne są czynniki środowiskowe, które u osób predysponowanych genetycznie doprowadzają do kaskady immunologicznej. Ważnymi bodźcami zewnętrznymi mającymi wpływ na indukcję bądź nasilenie łuszczycy są: infekcje, stres, alkohol i niektóre leki [4].
Najczęstszą postacią łuszczycy jest łuszczyca zwykła, konkretnie jej odmiana plackowata. W jej obrazie klinicznym możemy obserwować blaszki łuszczycowe z powierzchownym złuszczaniem, zlokalizowane typowo na wyprostnych powierzchniach kończyn górnych, kończyn dolnych, w szparze międzypośladkowej i w okolicy lędźwiowo-krzyżowej [2]. Poza skórą gładką łuszczyca może zajmować skórę owłosioną głowy, twarz, genitalia oraz aparat paznokciowy [2]. Inne wyróżniane odmiany łuszczycy zwykłej to m.in. łuszczyca drobnogrudkowa, łuszczyca pieniążkowata i erytrodermia łuszczycowa [5]. 

Ocena nasilenia choroby i wybór leczenia

Oceny nasilenia zmian skórnych w łuszczycy dokonuje się za pomocą psoriasis area and severity index (PASI), oceny powierzchni zajętej przez zmiany skórne – przy użyciu body surface area (BSA), a oceny jakości życia pacjenta – za pomocą wskaźnika jakości życia zależnej od chorób dermatologicznych (dermatology life quality index – DLQI). Oceny według wskaźników mają istotne znaczenie przy wyborze leczenia. Istnieją także oddzielne skale oceniające zajęcie lokalizacji szczególnych (aparatu paznokciowego, skóry owłosionej głowy, dłoni i podeszew) [2].
Według konsensusu Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego (PTD) z 2020 r., gdy pacjent we wszystkich trzech skalach (PASI, BSA, DLQI) otrzymuje wynik poniżej 10, rozpoznajemy łuszczycę o nasileniu łagodnym. Gdy choć w jednej ze skal otrzymał wynik równy 10 lub wyższy, należy rozpoznać łuszczycę o nasileniu od umiarkowanego do ciężkiego. Jest to bardzo istotne, ponieważ niejednokrotnie zdarza się, iż pacjent nie spełnia kryterium PASI lub BSA, ale zmiany łuszczycowe dotyczą tzw. lokalizacji szczególnych: skóry owłosionej głowy (oceniana w skali PSSI – psoriasis scalp severity index), aparatu paznokciowego (NAPSI – nail psoriasis severity index), dłoni i podeszew (PPASI – palmoplantar psoriasis area and severity index) lub twarzy i genitaliów (do oceny stosuje się skalę PGA – physician global assessment) [2]. Są to regiony ciała o niewielkiej powierzchni, lecz istotnym znaczeniu dla społecznego funkcjonowania pacjenta, jego komfortu psychicznego czy nawet wykonywanej przez niego pracy.
W przypadku rozpoznania łuszczycy o nasileniu łagodnym pacjent może być leczony jedynie lekami miejscowymi. Jednakże w pewnych sytuacjach zasadne może być dołączenie fototerapii lub leków ogólnych. Jeżeli natomiast u pacjenta stwierdza się łuszczycę o nasileniu od umiarkowanego do ciężkiego, należy oprócz leczenia miejscowego zastosować fototerapię lub leczenie ogólne [2].

Możliwości terapeutyczne

W leczeniu miejscowym stosuje się głównie preparaty do aplikacji zewnętrznej w postaci maści, kremów, żeli bądź roztworów. Ponadto do tej grupy można zaliczyć fototerapię UVB 311 nm.

Preparaty keratolityczne

Preparaty keratolityczne to substancje redukujące łuskę łuszczycową. Pierwszy krok w kierunku leczenia miejscowego łuszczycy w przypadku zmian pokrytych nawarstwioną łuską to jej usunięcie, by umożliwić penetrację kolejno aplikowanych leków. Do tej grupy zaliczamy przede wszystkim preparaty kwasu salicylowego, mocznika i siarki. Zwykle są stosowane w postaci maści recepturowych (oddzielnie salicylowej lub mocznikowej lub w połączeniu), jednakże na rynku są też dostępne preparaty w formie emulsji bez recepty [2].

Połączenie kalcypotriolu z dipropionianem betametazonu

Preparat kombinowany kalcypotriolu z dipropionianem betametazonu jest aktualnie lekiem z wyboru w leczeniu miejscowym łuszczycy. Betametazon wywiera działanie przeciwzapalne, a kalcypotriol – przeciwzapalne, antyproliferacyjne w stosunku do keratynocytów, a także ochronne w stosunku do działań niepożądanych mogących być następstwem stosowania betametazonu [2, 6, 7].
Preparat ten występuje w trzech postaciach farmaceutycznych: piany, maści i żelu. Najlepszą biodostępnością cechuje się piana. Jej ograniczeniami są tłusta konsystencja i dość wysoka cena [6]. Zaletą jest uczucie chłodu podczas aplikacji, co przynosi ulgę w przypadku świądu. Preparat w postaci żelu ma bardziej wodnistą konsystencję i cechuje się dobrym efektem kosmetycznym. Zaletą żelu jest łatwość aplikacji oraz skład podłoża o właściwościach emoliencyjnych (ciekła parafina, uwodorniony olej rycynowy), co skutkuje dobrym efektem kosmetycznym, a jego ważnym zastosowaniem jest aplikacja na skórę owłosioną głowy. 
Generalną zasadą jest aplikacja preparatu raz dziennie przez cztery tygodnie na owłosioną skórę głowy, przez osiem tygodni na inne obszary ciała, a następnie stosowanie go w terapii podtrzymującej dwa razy w tygodniu. Powierzchnia leczonej skóry nie powinna przekraczać 30% [7]. 
Lek ten jest zarejestrowany do stosowania od 18. roku życia, jednakże istnieją badania przeprowadzone w populacji nastolatków, w których nie wykazano niekorzystnego wpływu na kościec i gospodarkę hormonalną w trakcie stosowania, przy pozytywnym wpływie na redukcję zmian łuszczycowych [8].

Cygnolina

Działanie cygnoliny polega na hamowaniu proliferacji keratynocytów. Jest dostępna jako lek recepturowy o różnych stężeniach, począwszy od 0,05%. Jest aplikowana w różnych schematach – w określonych stężeniach na określoną liczbę minut lub godzin na zmiany skórne, po czym należy ją zmyć. Jej istotną wadą jest możliwość podrażnienia skóry [6].

Dziegcie

Dziegcie to pochodne węgla kamiennego lub roślinne, głównie sosnowe. Aktualnie z powodu trudności w dostępności składników nie ma możliwości wypisywania preparatów recepturowych, jednakże w aptekach istnieją gotowe emulsje oraz szampony, które zawierają dziegcie sosnowe, brzozowe lub bukowe. Ich istotną wadą jest przykry zapach [6].

Glikokortykosteroidy zewnętrzne

Obecnie podstawowym lekiem miejscowym stosowanym w leczeniu łuszczycy jest preparat kombinowany betametazonu i kalcypotriolu, a więc połączenie miejscowego glikokortykosteroidu i pochodnej witaminy D [2]. Jednakże stosowanie glikokortykosteroidów samodzielnie powinno być zawsze przeprowadzone z zachowaniem należytej ostrożności. Należy aplikować je jak najrzadziej, na jak najmniejsze powierzchnie oraz unikać okluzji [6]. 
W praktyce miejscowe glikokortykosteroidy znajdują zastosowanie głównie w lokalizacji podeszwowej z uwagi na grubszą warstwę rogową naskórka i niejednokrotnie obecność nawarstwionej łuski.

Miejscowe inhibitory kalcyneuryny

Miejscowe inhibitory kalcyneuryny, mimo iż zarejestrowane wyłącznie do leczenia atopowego zapalenia skóry, są powszechnie stosowane poza rejestracją w łuszczycy. Wynika to z bezpieczeństwa ich stosowania, a mianowicie braku działań niepożądanych charakterystycznych dla miejscowych glikokortykosteroidów. 
Takrolimus występuje w postaci maści w dwóch stężeniach (0,03% i 0,1%), a pimekrolimus – w postaci kremu o stężeniu 1%. Takrolimus w mniejszym stężeniu jest zarejestrowany od 2. roku życia, natomiast w wyższym – od 16. roku życia [9]. Pimekrolimus jest zarejestrowany od 3. miesiąca życia [10]. 
Takrolimus wywiera silniejsze działanie przeciwzapalne i przeciwświądowe niż pimekrolimus. Z uwagi na tłustą konsystencję adekwatnym wskazaniem do jego aplikacji będą głównie zmiany suche i złuszczające. Natomiast pimekrolimus z powodu lżejszej konsystencji jest idealnym preparatem do aplikacji na twarz i genitalia. 
Innym wskazaniem do stosowania tych preparatów jest łuszczyca odwrócona [6].

Pochodne witaminy D3 (takalcytol)

Takalcytol jest syntetycznym analogiem kalcytriolu. Jego działanie polega na regulowaniu proliferacji i różnicowania się keratynocytów, ponadto ma on właściwości przeciwzapalne. W Polsce jest dostępny w postaci maści. Można go stosować w dowolnej lokalizacji u dorosłych i dzieci powyżej 12. roku życia [11]. 
Pochodnych witaminy D3 nie powinno się kojarzyć z preparatami keratolitycznymi zawierającymi kwas salicylowy lub kwas mlekowy [6].

Retinoidy (tazaroten)

Tazaroten jest prolekiem, acetylenową pochodną retinoidów. Na rynku polskim jest dostępny w postaci kremu zarejestrowanego jako kosmetyk, który jest dostępny bez recepty. Preparat zarejestrowany jako lek nie jest aktualnie dostępny w aptekach [6].

Fototerapia UVB 311 nm

Fototerapię należy rozważyć w przypadku łuszczycy o łagodnym nasileniu, gdy nie uzyskano zadowalającej kontroli przebiegu choroby za pomocą leczenia miejscowego [6]. Polega ona na naświetlaniu skóry promieniowaniem ultrafioletowym o długości fali 311 nm. Bezpośredni wpływ światła UV na komórki Langerhansa w naskórku to działanie immunomodulujące, które hamuje ich zdolność do prezentowania antygenu limfocytom T. Drugi postulowany mechanizm działania fototerapii to zmniejszenie ekspresji cytokin. Trzeci to ingerencja w syntezę kwasów nukleinowych i białek, co skutkuje hamowaniem proliferacji komórek [12]. 
Według konsensusu PTD granicznym wiekiem, od którego można rozpocząć fototerapię UVB 311 nm, jest 8. rok życia [13]. Każdy przypadek należy jednak rozważyć indywidualnie – ma to związek głównie ze współpracą dziecka w trakcie naświetlań i w praktyce niejednokrotnie zaleca się fototerapię nawet młodszym dzieciom. 
Bezwzględnymi przeciwwskazaniami do włączenia fototerapii UVB 311 nm są aktualne nowotwory złośliwe skóry i choroby przebiegające z nadwrażliwością na promienie UV (np. xeroderma pigmentosum, toczeń rumieniowaty układowy). Należy także każdorazowo przeanalizować leki, jakie przyjmuje pacjent, celem oceny ich potencjału światłouczulającego [6, 13].

Leczenie łuszczycy w lokalizacjach szczególnych

Leczenie łuszczycy skóry owłosionej głowy

Łuszczyca skóry owłosionej głowy jest definiowana jako łagodna, gdy dochodzi do zajęcia mniej niż 30% powierzchni skóry głowy oraz gdy PGA wynosi mniej niż 4 lub PASI dla skóry głowy wynosi maksymalnie 4. 
Pierwszym krokiem w leczeniu zmian w skórze owłosionej jest usunięcie łuski za pomocą preparatów keratolitycznych. Następnie lekiem rekomendowanym jest preparat łączony kalcypotriolu z betametazonem, szczególnie w formie żelu z uwagi na dobry efekt kosmetyczny. Ewentualnie możliwe jest zastosowanie preparatów łączonych glikokortykosteroidów z kwasem salicylowym, zwłaszcza w formie roztworów, lub samych glikokortykosteroidów w formie roztworów, piany bądź szamponów [2]. Na rynku istnieje także wiele szamponów dostępnych bez recepty, przeznaczonych dla pacjentów z łuszczycą i mogących służyć do codziennej higieny włosów.

Leczenie łuszczycy aparatu paznokciowego

Leczenie miejscowe w tej lokalizacji jest wyjątkowo trudne i zwykle niewystarczające. Można je rozważyć, gdy zmiany mają niewielkie nasilenie, tj. dystrofia obejmuje mniej niż 50% powierzchni płytki w obrębie poniżej trzech płytek paznokciowych palców i brak jest onycholizy z podpaznokciową hiperkeratozą. Ponadto do wyboru metody leczenia warto policzyć wartość wskaźnika NAPSI – przy wartości poniżej 20 można stosować leczenie zewnętrzne, przy wartościach powyżej 20 należy rozważyć leczenie ogólne. Preparatami z wyboru do leczenia zewnętrznego jest połączenie kalcypotriolu z betametazonem – w postaci żelu, maści lub piany – albo silne glikortykosteroidy (zwykle w formie maści) [2].

Leczenie łuszczycy dłoni i podeszew

Podobnie jak w przypadku aparatu paznokciowego zmiany łuszczycowe w tej lokalizacji są wyzwaniem terapeutycznym. Tak jak w innych lokalizacjach po usunięciu nawarstwionej łuski zaleca się aplikację właściwych preparatów. W tej okolicy zaleca się silne glikokortykosteroidy (indywidualnie lub w połączeniu z witaminą D) oraz dziegcie. Istotnym zabiegiem ułatwiającym penetrację składników aktywnych leków jest stosowanie opatrunków okluzyjnych. W tej lokalizacji możliwe jest także zastosowanie fototerapii UVB 311 nm lub lampy ekscymerowej [2].

Leczenie łuszczycy w obrębie twarzy i genitaliów

Twarz i okolica anogenitalna są szczególnymi, delikatnymi lokalizacjami. Zalecanymi preparatami do aplikacji w tych okolicach są inhibitory kalcyneuryny, zwłaszcza takrolimus. Jednakże pimekrolimus z uwagi na lżejszą konsystencję (krem) jest również dobrze tolerowany przez pacjentów. Gdy nie ma możliwości zastosowania inhibitorów kalcyneuryny, lekami drugiego wyboru mogą być tazaroten lub takalcytol [2].

Cele terapeutyczne

Cele terapii łuszczycy zmieniały się w ciągu ubiegłych lat. Oczywiście idealnym efektem byłaby całkowita remisja zmian, niemniej w praktyce nie zawsze jest to  możliwe. Aktualnie wedle wytycznych leczenia łuszczycy za skuteczną uznaje się terapię, po której obserwuje się redukcję zmian skórnych o minimum 90% wskaźnika PASI (tzw. PASI90). Jeżeli redukcja PASI wyniesie minimum 75% (PASI75), ale mniej niż 90%, to leczenie jest uznane za skuteczne, jeśli jednocześnie doszło do redukcji wskaźnika DLQI do poziomu maksymalnie 5 pkt. 
Poprawę należy oceniać mniej więcej w czasie trzech–czterech miesięcy od rozpoczęcia leczenia, a jeśli redukcja PASI jest niesatysfakcjonująca (poprawa mniejsza, niż wyżej opisano) lub dojdzie wręcz do nasilenia zmian skórnych (wzrost wskaźnika PASI o minimum 25%), należy zmodyfikować leczenie, tzn. zwiększyć dawkę leku, zmienić lek lub dołączyć inną metodę terapeutyczną [2].

Podsumowanie

Pierwszym krokiem do podjęcia decyzji terapeutycznych jest ustalenie rozległości i nasilenia zmian łuszczycowych oraz ich wpływu na jakość życia pacjenta. W przypadku łagodnego nasilenia wykwitów, ich niewielkiej powierzchni oraz małego wpływu na jakość życia pacjenta należy rozważyć leczenie miejscowe. Lekiem z wyboru jest preparat łączony kalcypotriolu z betametazonem. W przypadku nawarstwionej łuski należy najpierw zastosować preparaty keratolityczne.

Piśmiennictwo

  1. Armstrong AW, Read C. Pathophysiology, clinical presentation, and treatment of psoriasis. JAMA 2020; 323 (19): 1945.
  2. Reich A, Adamski Z, Chodorowska G i wsp. Psoriasis. Diagnostic and therapeutic recommendations of the Polish Dermatological Society. Part 1. Dermatol Rev/Przegl Dermatol 2020; 107: 92–109.
  3. Dand N, Mahil SK, Capon F i wsp. Psoriasis and genetics. Acta Derm Venereol 2020; 100: adv00030.
  4. Rendon A, Schäkel K. Psoriasis pathogenesis and treatment. Int J Mol Sci 2019; 20 (6): 1475. 
  5. Łuszczyca [w:] Rudnicka L, Olszewska M, Rakowska A, Sar-Pomian M (reds.). Współczesna dermatologia. T. 1. PZWL. Warszawa 2022.
  6. Reich A, Adamski Z, Chodorowska G i wsp. Psoriasis. Diagnostic and therapeutic recommendations of the Polish Dermatological Society. Part 2. Dermatol Rev/Przegl Dermatol 2020; 107: 110–137.
  7. Charakterystyka produktu leczniczego Enstilar.
  8. Eichenfield LF, Marcoux D, Kurvits M, Liljedahl M. Safety and efficacy of topical, fixed-dose combination calcipotriene (0.005%) and betamethasone (0.064% as dipropionate) gel in adolescent patients with scalp and body psoriasis: a phase II trial. J Eur Acad Dermatol Venereol 2020; 34 (5): 1098–1104. 
  9. Charakterystyka produktu leczniczego Protopic.
  10. Charakterystyka produktu leczniczego Elidel.
  11. Charakterystyka produktu leczniczego Curatoderm.
  12. Yanovsky RL, Huang KP, Buzney EA. Optimizing narrowband UVB phototherapy regimens for psoriasis. Dermatol Clin 2020; 38 (1): 1–10. 
  13. Placek W, Kaszuba A, Lesiak A i wsp. Phototherapy and photochemotherapy in dermatology. Recommendations of the Polish Dermatological Society. Dermatol Rev/ Przegl Dermatol 2019; 106: 237–256.